Неправильно визначені межі ділянок, сусідні споруди, які заступають сонце - ось найчастіші причини сварок між сусідами. Але в більшості випадків домовитися легко, якщо ви знаєте Земельний кодекс України та інші норми. Якщо залагодити суперечку мирним шляхом не виходить - встановити справедливість допоможе суд.

Кадастрові межі ділянок не збігаються з фактичними

Судова практика показує, що більше половини суперечок між сусідами - про те, де повинні проходити межі ділянок. Щоб вирішити протиріччя, іноді досить розмежувати територію. План дій:

  • збираємо документи про власність на землю;
  • звертаємося в кадастрове бюро для уточнення меж ділянки;
  • чекаємо, коли кадастровий інженер підготує межовий план і погодить його з сусідами;
  • отримуємо кадастровий паспорт ділянки і на основі його даних позначаємо межі на ділянці будь-яким зручним способом.

Якщо сусіди незгодні з тим, як інженер визначив кордони, доведеться звертатися до суду. Але на засіданні сусіди повинні надати докази того, що кордон має проходити в іншому місці. Важливий момент: ви і сусіди обов'язково повинні підписати акт про погодження меж. Якщо цього документа не буде, межовий план можуть визнати недійсним. У 2017 році так вчинив Верховний суд, куди звернувся громадянин України для перегляду рішення районного суду, який визнав фактичні межі ділянки його сусіда дійсними, тому що вони відповідали кадастровому плану. При цьому позивача ніхто не запитав, чи згоден він з таким розташуванням кордонів. В результаті паркан перенесли, а кадастрового інженера, який склав межовий план, покарали.

Право на землю сусіда

Буває так, що сусідам стає необхідний доступ на вашу ділянку. Наприклад, потрібно провести лінію електропередач, для чого на вашій землі потрібно поставити опору. Або дорогу тимчасово перекрили - тому додому сусіди можуть потрапити тільки через ваш город. Для вирішення подібних проблем існує сервітут - обмежене право користування чужим земельним володінням в певних цілях. Сервітут буває тимчасовим і постійним, приватним (між двома особами) і публічним (між компанією і населенням району, наприклад). Власник землі може зажадати плату за користування нею, призначити правила експлуатації і штрафи за їх недотримання. У свою чергу, користувач може отримати доступ до чужої ділянки через суд, якщо власник відмовляється укласти угоду добровільно. Особливості встановлення сервітуту:

  • щоб вимагати доступ до землі, потрібно бути власником сусідньої ділянки або хоча б безстроковим користувачем;
  • угоду потрібно реєструвати в Єдиному державному реєстрі і розривати там же;
  • при продажі землі зобов'язання з надання сервітуту переходять до нового власника;
  • власник може домогтися скасування сервітуту, якщо доведе, що йому заважають використовувати ділянку за призначенням.

Як поділити спільну ділянку землі

Буває так, що сусіди володіють однією і тією ж ділянкою. Це звичайна ситуація для двох-трьохквартирних дерев'яних будинків, побудованих ще в радянські роки. Будинки зводила держава, квартири в них видавалися працівникам певних підприємств. Після розвалу СРСР мешканці приватизували квартири, а з ділянками виникла проблема: земля, на якій розташований багатоквартирний будинок, є спільною. Згідно зі статтею 88 Земельного Кодексу України, розпоряджатися цією землею - будувати і зносити будівлі, обробляти, огороджувати - власники повинні разом. Якщо одна сім'я вирішить побудувати гараж на своїй половині ділянки, вона повинна питати дозволу у сусідів. У свою чергу, сусіди, які з цим не погодилися, можуть звернутися до суду - і тоді гараж доведеться зносити. Щоб уникнути подібних ситуацій, можна виділити із загального майна частки в натурі, відповідно до статті 364 Земельного Кодексу України. Якщо всі сусіди згодні, можна обійтися і без суду:

  • складаєте угоду про виділення земельної ділянки;
  • замовляєте його межовий план;
  • отримуєте виписку з кадастру;
  • реєструєте право власності.

Якщо домовитися не виходить, можна домогтися виділення частки через суд. Після цього власник втрачає право на загальну землю, але на своїй ділянці може робити все, що захоче. Іноді виділити частку в натурі не можна - наприклад, якщо ваш шматок землі з усіх боків оточений чужою землею. Тоді суд встановлює правовий режим (тобто порядок використання) земельних часток власників.

Війна за межу

Величезна кількість суперечок між сусідами веде до створення межових смуг між ділянками. Якого розміру вони повинні бути? Хто за ними доглядає? Чи можна пересунути паркан на половину межової смуги? Варто знати, що проміжки між ділянками встановлюються за згодою між власниками. Якщо у суміжних ділянок не спільний кордон на кадастровому плані, то пересунути паркан впритул до сусіда не можна. А якщо фактично межа є, але на плані видно, що кордон має бути спільним - можна.

Плануючи будівництво будинків, парканів та інших споруд, українці можуть керуватися нормами чинного законодавства, де вказується, що відстань між кордоном має бути не менше:

3 м - для житлового будинку;
4 м - для курника, хліва і т. д.;
1 м - для інших будівель;
4 м - для дерев.

Також сліж врахувати, що паркани між ділянками повинні бути гратчастими або сітчастими: встановлювати глухі огорожі можна тільки за згодою всіх власників ділянок. Відстань між межею ділянки і будинком залежить від кількості поверхів у будівлі.

Юрист із земельних питань владнає суперечки сусідів

Будь-який конфлікт з приводу земельних володінь можна вирішити мирним шляхом. Зателефонуйте або напишіть нам, розкажіть про вашу ситуацію - юрист пояснить, що робити. При необхідності ми організуємо переговори між вами і сусідами, допоможемо скласти досудову угоду або заяву в суд.