Виробничою травмою називають тілесне ушкодження, отримане співробітником підприємства в робочий час, в процесі виконання посадових обов'язків, а також:

  • в обідню перерву;
  • по дорозі на роботу або додому, якщо для розвезення використовується транспорт роботодавця;
  • в проміжках між змінами при вахтовому методі роботи;
  • по шляху проходження до місця відрядження і назад.

Пов'язані з виробничою травмою питання (розслідування того, що сталося, призначення виплат, розмір компенсацій) регулюються кількома нормативними актами. Найбільш докладно предмет розглядається в Трудовому кодексі.

Коли травма визнається виробничої

Те, що сталося каліцтво оформляється як виробнича травма тільки при строгому дотриманні встановленого порядку дій.

Факт отримання травми необхідно зафіксувати на місці події. Для цього треба викликати медпрацівника та тільки потім відправлятися в лікарню. Якщо потерпілий самостійно покине робоче місце, щоб звернутися до лікаря, у роботодавця з'явиться можливість визнати травму побутової.

На місці події повинен бути присутнім керівник організації або його представник. Його обов'язок - забезпечити надання першої допомоги працівнику і його доставку до лікарні. Про те, що сталося нещасний випадок він повинен проінформувати Фонд соціального страхування (ФСС). З ініціативи директора складається акт, де фіксуються деталі події.

Для проведення неупередженого розслідування створюється комісія з трьох або більше співробітників організації. У неї, як правило, входять: сам керівник або його заступник, працівник відділу праці, представник профспілки. Комісія опитує потерпілого і свідків, ініціює проведення експертиз для з'ясування причини події. За підсумками розслідування визначається ступінь провини травмованого працівника і керівника підприємства. Визнаний винним працівник має право оскаржити це рішення в суді. На розслідування відводиться термін в 3 дня при легкій травмі і 15 днів при важкій.

Виплати та компенсації

При підтвердженні факту отримання виробничої травми співробітникові покладаються такі виплати.

Лікарняний

Виплати здійснюються із коштів, які відраховуються роботодавцем до фонду страхування від нещасних випадків. Працівникові, який втратив працездатність, відшкодовується за лікарняним листком його середньомісячний заробіток в повному обсязі. Стаж роботи значення не має. Підстава для призначення виплат - листок непрацездатності, виданий за місцем лікування.

Одноразова допомога

Розмір одноразової страхової виплати призначається в кожному випадку індивідуально і залежить від ступеня втрати потерпілим можливості трудитися. Максимальна планка одноразової допомоги становить на поточний момент трохи більше 47 000 грн. Ця сума щорічно індексується.

Щомісячні виплати

Розмір виплат визначається сумою середнього заробітку травмованого працівника за минулий рік. При цьому враховуються інші платежі, призначені працівникові. На сьогодні максимальне значення становить 36 000 грн, сума підлягає щорічній індексації. Платежі нараховуються потерпілому щомісяця до тих пір, поки він не відновиться і не зможе приступити до роботи.

Додаткові виплати

На розсуд роботодавця співробітнику можуть бути компенсовані витрати на надання платної медичної допомоги, придбання лікарських препаратів, оплату послуг спецтехніки для транспортування в лікарню. Ці кошти вносить власник підприємства, вони не відшкодовуються Фондом соціального страхування.

Компенсація моральної шкоди

Якщо збиток здоров'ю спричинив моральні страждання, співробітник може розраховувати на відшкодування шкоди. Для цього слід звернутися з позовом до суду.

Як отримати виплати

Одноразова допомога і щомісячні виплати надходять на рахунок працівника із страхових коштів. Тому із заявою на їх отримання слід звертатися до органу ФСС за місцем знаходження підприємства. До заяви необхідно додати документи, які підтверджують факт травми на виробництві, ступінь втрати працездатності і поставлений діагноз. Будуть потрібні також бухгалтерські довідки для розрахунку суми виплат. На розгляд поданої заяви та прийняття рішення представникам ФСС відводиться по закону 10 днів. Прохання про відшкодування витрат на лікування слід адресувати керівництву організації, де сталася травма.

Порушення з боку роботодавця

Випадок виробничої травми на підприємстві - великий головний біль для керівника. Якщо в події є його вина і вона буде доведена, йому доведеться виплатити адміністративний штраф в розмірі до 250 000 грн. Інші посадові особи організації, відповідальні за ПП, теж понесуть покарання аж до кримінальної. Бажаючи уникнути відповідальності і уникнути фінансових витрат, власники підприємств нерідко намагаються приховати факт події. Постраждалого працівника вмовляють відмовитися від законного оформлення виробничої травми, обіцяючи натомість невелику компенсацію або відпустку. Якщо співробітник відмовляється від пропозиції і подає скаргу на керівника, тому загрожують серйозні штрафні санкції і навіть примусова зупинка діяльності підприємства.

Коли необхідна допомога юриста

Підтримка досвідчених адвокатів буде корисна на будь-якому етапі оформлення виробничої травми. Оптимально, якщо потерпілий співробітник зв'яжеться з юристом відразу після нещасного випадку і викличе до місця події. Адвокат проінструктує щодо подальших дій, проконтролює правильність порядку оформлення травми і буде вести справу клієнта до тих пір, поки той не отримає всі належні виплати.

Звертайтеся, якщо ваші права порушені або ви вважаєте несправедливим розмір призначених компенсацій. Розберемося, допоможемо в написанні скарг, позовів, клопотань, настої на повторній медичній експертизі - зробимо все необхідне, щоб захистити ваші законні інтереси і домогтися відновлення прав.