Коли імпортер (або експортер) збирається провести товар через митницю, він повинен декларувати його вартість. У неї входить не тільки ціна покупки у виробника або собівартість, а й транспортні витрати, сплачені податки, інші платежі. Реалізуючи товар кінцевому покупцеві, продавець включає ці витрати до відпускної ціни, щоб виручка покрила їх. Але на митниці підприємці схильні занижувати витрати на ввезення / вивезення товару, щоб заплатити мито поменше. Щоб цього не допустити, митниця проводить коригування вартості імпортних і експортних вантажів.

Як митниця перераховує ціну товару

Припустимо, два імпортера в один і той же день привозять на митницю по фурі мороженої риби з Норвегії. Перший заявляє в декларації, що його риба коштує 500 тис. Рублів, другий - 1 млн рублів. Митниця підозрює першого в заниженні ціни і піднімає вартість риби до 1 млн рублів, за аналогією з другим підприємцем, коректуючи ціну вартості ідентичних товарів. Також використовуються такі методи зміни ціни:

  • за вартістю купівлі / продажу товарів, що ввозяться;
  • за вартістю купівлі / продажу аналогічних товарів;
  • метод складання (чи вирахування) вартості;
  • інші способи.

Зазвичай митним працівникам вистачає перших двох методів. Додавання-віднімання використовують, якщо підприємець забув надати документи до декларації або неправильно її заповнив. А інші способи застосовуються, якщо товар штучний і через російську митницю проходить рідко.

Порядок коригування митної вартості товарів

Митники змінюють вартість, тільки якщо запідозрять підприємця в приховуванні реальної ціни вантажу. Наприклад, імпортер подав декларацію на ввезення свіжомороженої риби, а в контейнері у нього - свіжа, охолоджена, яка набагато дорожче. Або перед ввезенням підприємцю довелося витратитися на отримання ліцензії (страховки, послуг брокера) - а він це приховав. Оскільки митниця не має права затримувати ввезення дозволених законом вантажів після прийняття декларації, товар видається підприємцю. Але в подібних ситуаціях власник вантажу залишає митниці забезпечувальний платіж. Після цього митники починають перевірку. Вони просять пред'явити:

  • договір поставки товару;
  • платіжні документи;
  • прайс-лист постачальника;
  • прайс на товар в Росії;
  • інші документи.

Митниця має право проводити виїзні перевірки, вилучати документи та жорсткі диски, запитувати виписки з банківських рахунків, отримувати дані про сплачені податки в ФНС. Якщо доведено факт заниження вартості, митниця винесе рішення про коригування і перерахує мита. Гроші візьмуть з забезпечувального платежу, залишок повернуть підприємцю. Якщо платежу не вистачить, власник вантажу повинен перерахувати кошти, яких бракує в протягом одного дня після винесення рішення. Процедуру коригування можуть провести протягом трьох років після оформлення товару на митниці.

Як оскаржити митну коригування через суд

Є і хороша новина - коригування вартості можна оскаржити через арбітражний суд, причому рішення за такими позовами, як правило, виносяться на користь підприємців. Подати в суд можна протягом трьох місяців після винесення рішення про коригування. Але чим швидше - тим краще: якщо митниця почала перевірку вартості вантажу, має сенс приготувати документи і чорновий варіант позову.

У заяві потрібно вказати назву та адресу митного органу, дату і номер рішення про коригування, коротко описати ситуацію, що склалася. Також необхідно докласти свідоцтва того, що ціна, зазначена вами в декларації - справедлива. Припустимо, ви знайшли виробника, у якого купуєте товар безпосередньо, без брокерів і комісій, тому виходить дешевше, ніж у конкурентів. Чому за свій успіх в бізнесі ви повинні переплачувати на митниці? Пам'ятайте, що арбітражний суд задовольняє чотири з п'яти позовів про коригування митних зборів.

Зверніться до митного юристу

Митниця почала перевірку заявленої вартості вантажу? Телефонуйте - наш юрист розповість, який результат найбільш імовірний у вашому випадку. Якщо знадобиться, підготуємо для вас позовну заяву до суду, уявімо ваші інтереси на засіданнях і докладемо всіх зусиль, щоб повернути вам гроші.