Юристи нашого агентства накопичили великий досвід допомоги клієнтам, які втратили житло в результаті дій злочинців. Нижче наведені найпоширеніші схеми обману в житловій сфері - якби всі учасники ринку нерухомості знали про них, шахраї залишилися б без прибутку.

Купівля-продаж квартир

Згідно зі статтею 190 КК України, шахрайство з покупкою і продажем квартир є діянням, вчиненим в особливо великому розмірі. Якщо винна одна особа, він може отримати покарання у вигляді тюремного терміну до 2 років. Якщо шахрайство скоєно групою осіб - їм загрожує термін до 10 років зі штрафом.

Угоди купівлі / продажу житла залучають шахраїв тому, що покупець (продавець) власності зазвичай не розбирається в особливостях їх укладення. Середня ціна однокімнатної квартири у Львові досить висока, тому мисливців роздобути таку суму, підробивши кілька документів, завжди багато.

Первинний ринок

На ринку новобудов однією з поширених шахрайських схем є продаж житла за попереднім договором пайової участі. Цей вид договору не передбачає передачі грошей, покупець тільки підтверджує намір придбати квартиру в майбутньому. Але деякі забудовники переконують клієнтів, що краще розплатитися зараз, тому що квартира може подорожчати. Попередній договір не підлягає реєстрації, тому будівельна компанія при бажанні може укладати скільки завгодно договорів на один і той же об'єкт. З'ясовується це після передачі будинку в експлуатацію або в момент реєстрації основного договору пайової участі.

Ще одна поширена ситуація - забудовник укладає договори пайової участі з майбутніми покупцями квартир, але будинок не будує, тому що у нього на це немає коштів. Єдиний спосіб повернути гроші - подати на банкрутство будівельної компанії.

Вторинний ринок

Одна з найпопулярніших шахрайських схем на вторинному ринку - продаж квартир померлих людей. Сюди ж можна віднести угоди по реалізації житла власників, які перебувають в ув'язненні, чи страждають на алкоголізм і наркоманію. Щоб продати квартиру, шахраї спочатку «продають» нерухомість підставного покупця, а він ще раз реалізує її. Новий власник заселяється, а через деякий час до нього приходять спадкоємці справжнього власника або самі власники, зазвичай нічого не підозрюють. Операцію визнають нікчемною, квартиру відбирають, повернути гроші можна тільки через суд.

Махінації з орендою нерухомості

У Львові поширена наступна схема обману квартиронаймачів: ріелтор за гроші пропонує базу даних квартир, відповідних клієнту по бажаним параметрам. Розплатившись, майбутній квартиронаймач дзвонить по наданим номерами телефонів. Але там не беруть трубку, або просять передзвонити пізніше, або призначають зустріч, а потім заносять абонента в «чорний список». Не менш часто зустрічається здавання нерухомості відразу декільком орендарям.

Інші випадки шахрайства з нерухомістю

У Львові налагоджена схема по «спадкоємства» квартир людей, у яких немає спадкоємців - зазвичай одиноких і літніх. Шахраї знайомляться з таким власником, відвідують, допомагають йому. Потім оформляють довіреність на продаж власності і користуються нею. Інші надходять ще простіше - оформляють договір дарування на своє ім'я або роблять заповіт. У подібних аферах бувають замішані нотаріуси та представники соціального захисту населення. Часто шахраї перепродують таку нерухомість, щоб замести сліди.

Обмін з доплатою - ще один банальний, але поширений спосіб обману. Клієнтові пропонують переїхати в хороший район або більш простору квартиру, обмінявшись з її господарем. Але потрібно доплатити, щоб угода була справедливою. Йому можуть показувати квартиру і знайомити з її «господарем». Клієнт думає, що йому пощастило, і з готовністю передає гроші. Шахраї ховаються з отриманою сумою.

Втратили квартиру? Зверніться по допомогу до юриста

Єдиний спосіб убезпечити себе від шахраїв - консультуватися з юристом по нерухомості перед укладенням кожної угоди. Але якщо ви вже втратили гроші або квартиру - напишіть заяву в поліцію і заручитися підтримкою адвоката якомога швидше, щоб зловити злочинця по гарячих слідах і повернути гроші.