За даними ООН, 1 з 10 пацієнтів у лікарнях вмирає через неякісного обслуговування, помилок і некомпетентності персоналу. Недбале ставлення лікаря до своєї роботи, яке стало причиною погіршення здоров'я або смерті пацієнта, є халатністю. Це кримінальний злочин. В українському законодавстві поняття «недбалість лікарів» не закріплено, тому медичні працівники несуть відповідальність нарівні з усіма посадовими особами.

Як довести недбалість медика

Пацієнти, а також їх близькі, часто плутають недбалість з лікарською помилкою. Потрібно довести, що лікар не просто помилився, а полінувався або відмовився якісну медичну допомогу. Підставою для залучення медпрацівників до кримінальної відповідальності можуть стати такі обставини:

  • відмова в проведенні необхідних процедур, виїзді швидкої, госпіталізації;
  • неправильна постановка діагнозу;
  • ігнорування скарг, симптомів та інших ознак, що вказують на погіршення стану хворого;
  • несвоєчасне надання лікування;
  • неповне лікування.

Більшість кримінальних справ про халатність збуджується через відмову лікарів швидкої допомоги виїхати на виклик або через неправильно поставлений діагноз під час огляду на дому. Пацієнту потрібна термінова госпіталізація, а медики відправляють його до дільничного лікаря, до якого він уже не може дійти.

Що загрожує недобросовісному лікаря

Якщо в результаті недбалості медпрацівника пацієнт не отримав правильне лікування, він може заявити про порушення свого права на медичну допомогу відповідно до закону. Лікаря, як посадова особа, чиї дії призвели до порушення прав громадянина, можуть оштрафувати на суму до 120 тис. грн. або засудити до арешту на термін до півроку.

Якщо пацієнт серйозно постраждав або помер в результаті дій лікаря, йому загрожує тюремний термін до п'яти років, а також заборона на роботу в медустановах.

Якщо недбалість лікарів призвела до смерті пацієнта, їх можуть звинуватити в заподіянні смерті з необережності. За цей злочин покладається тюремний термін до трьох років з забороною займатися лікувальною справою.

Звернувшись до суду, потерпілий може вимагати не тільки покарання медиків, а й компенсації збитків, втраченого заробітку, моральної шкоди.

Як залучити лікаря до відповідальності

Діяти треба швидко, щоб встигнути зібрати докази провини медпрацівників, поки їх не знищили. Якщо дії лікаря заподіяли моральні страждання, незручності, матеріальні збитки, легкий шкоду здоров'ю, слід починати з адміністративних органів:

  • звернутися до головного лікаря лікарні;
  • подати скаргу до міського комітету охорони здоров'я;
  • повідомити про вашу ситуації в Фонд обов'язкового медичного страхування.

Якщо в результаті недбалості пацієнт постраждав або помер, потрібно звертатися в правоохоронні органи: слідчий комітет, прокуратуру, районний суд. Щоб правильно написати і з першого разу подати заяви і претензії в усі перераховані інстанції, краще звернутися до медичного юристу.

Нюанси при зверненні до суду

Для доказу провини лікарів часто потрібне проведення медичної експертизи. Але іноді досить здати аналізи в незалежній лабораторії. Юрист підкаже, що потрібно робити в вашій ситуації.

Іноді сам пацієнт або його родичі дізнаються про халатність медперсоналу не відразу. Термін давності за статтею «Недбалість» становить від двох до трьох років, в залежності від тяжкості злочину. Але якщо є докази провини медпрацівників, суд може скасувати термін.

Постраждали від недбалості лікаря? Телефонуйте - допоможемо!

Зверніться до наших юристів - і ви дізнаєтеся порядок дій саме в вашому випадку. Ми допоможемо:

  • скласти скаргу головлікаря, в комітет з охорони здоров'я, ФОМС;
  • підготувати заяву про халатність лікарів в слідчий комітет;
  • скласти судовий позов.

Також забезпечимо захист на суді, при необхідності підготуємо апеляцію.